Çocuk Göz Doktoru

Çocuk Göz Doktoru

Geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın, her türlü konuda sağlıkları önemli olmakla birlikte, öğrenme süreçleri ve gözlemleme süreçlerindeki önemli duyu organlarından biri de gözdür. Çocuk göz doktoru, 0-18 yaş arası çocukların bebeklik sürecinden ergenlik sürecine kadar oluşabilecek göz sağlığı sorunlarını tedavi etme, gerekli göz sağlığı rutin kontrollerini yapma, göz ve çevresi dokularda oluşabilecek sorunlara gerektiğinde operasyon ile müdahale edebilecek göz hastalıkları uzman hekimi olarak tanımlanabilmektedir.

Çocuk göz doktoru olarak temel rutin göz kontrolleri 

çocuklarda göz sağlığı
çocuklarda göz sağlığı

Çocukların göz sağlığı ile ilgilenen hekimlerin latince ismi pediatrik oftalmologtur. Doğum sonrasında çocuğunuzun (bebeğinizin) görme duyusunun kontrolü; topuk kanının alınması, işitme testi ile işitme duyusunun kontrolü gibi temel yapılması gereken bir kontroldür. Bu sebeple bebeğin doğum sonrasında bir çocuk göz doktoru (pediatrik oftalmolog) tarafından göz muayenesinin yapılması çok önemlidir. Bu rutin muayene 0-1 yaş arası yapılması gereken muayene olarak belirtilmektedir.

Okula başlamadan önce, gerek okulla uyum sürecinde sorun yaşanmaması için, gerekse okul dönemindeki yoğun öğrenme sürecinde görme duyusunun çok sık kullanılmasının sebebi ile, mutlaka rutin kontol gerekliliği vardır. Yapılan rutin kontrollerde çocuk göz doktoru muayenesinde fark edilen bir göz sorunu, erken teşhisi sayesinde çocukların okula uyum sürecine daha kontrollü ve kolay geçişini sağlayacaktır.

Anahtar kelimeler: çocuk göz doktoru, bebek göz doktoru

Okul süresinde düzenli göz kontrolleri de yapılması gereken rutin göz kontrolleri arasında yer almaktadır. Ayrıca belirtmek gerekir ki, çocuğunuzda bazı durumların farkedilmesi halinde mutlaka göz hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Bunlardan ilki şaşılık olarak bilinen gözde kayma durumudur. Şaşılık durumunda mutlaka bir çocuk göz doktoru tarafından muayene ve gerekirse tedavi yapılmalıdır. Çocuğun nesneleri, yazıları, bireyleri gözlerle takip etmeme durumunda, göz kızarıklık, enflamasyon (ödem), sulanma gibi durumlarda mutlaka çocuk göz doktoruna başvurulmalıdır. Gözün simetrik olarak açılmasının aksine bir gözün kısmı açılması ya da kapatılması, cisimlerin göze çok yakın tutulması da yine hekim kontrolünü gerektiren durumlar arasında yer almaktadır. Ayrıca ailesel olarak herhangi bir göz probleminin varlığında (tembellik, göz bozukluğu) ve premature doğum gibi doğumsal durumlar sebebi ile de çocukluk çağında  çocuk göz doktoru tarafından düzenli kontrol önem kazanmaktadır.

çocuk göz doktoru
çocuk göz doktoru

Çocuk göz doktoru ile iletişim

Sizlerde çocuklarla iyi iletişim olan, güler yüzlü bir göz hekimi arıyorsanız, Türkiye’nin tüm illerinden ve uluslararası diğer ülkelerden  0-232-373-03-03 numaralı telefonla Operatör Doktor Şeyda Atabay’ın muayenesinde gereli kontolleri ve göz muayenesi için randevu alabilirsiniz.

Çocukların göz sağlığında erken teşhis

Çocuklarımızın sağlığı değerlidir. Çocuğumuzun hasta olmasa bile koruyucu göz sağlığı hizmetleri açısından değerlendirildiğinde rutin sağlık kontrollerinin yapılması, oluşabilecek bir göz sağlığı probleminde erken teşhisi her noktada önem taşımaktadır. Çocuğunuzun göz sağlığını ertelemeyin, mutlaka bir pediatrik oftalmolog kontrolünde çocuğunuzun göz sağlığına önem verin.

çocuk göz doktoru alanında çalışmalar yapan bir göz hastalıkları uzmanı arıyorsanız Göz hastalıkları ve cerrahisi uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay ile irtibat kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir