Excimer Lazer Tedavisi ve Ameliyatı

Excimer Lazer Tedavisi ve Ameliyatı

Excimer lazer, düşük dalga boyuna sahip (193 nanometre), Argon-florit (ArF) moleküler gaz bileşiminden oluşan, 60mV gücüne sahip, temas ettiği organik dokuda mikronun dörtte biri oranında ayrıntıya kadar molekülleri birbirinden ayırıp ortadan ayrıştırabilen lazer yapısıdır. Tıbbi literatürde Exciplex lazer olarak ta geçmektedir. Excimer lazer tedavisi ise, göz alanında farklı sorunların (astigmat, hipermetrop, miyopi) tedavisinde kullanılabilen (kırılma sorunları vb.), hastaların yaşam kalitesini artırmaya yönelik uzun zamandır kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Excimer lazer tedavisi öncesi neler yapılmaktadır?

Excimer lazer tedavisinde hedeflenen doku korneadır. Excimer lazer tedavisi öncesinde hastanın göz doktoru tarafından muayene edilmesi ve tıbbi bilgilerinin belirlenmesi (konsültasyonu) tedavi öncesi süreci ve tedavi hazırlığını oluşturmaktadır. Hastanın gözdeki kırılma hassasiyeti ve sorunlarının belirlenmesi ile birlikte sistemik bir rahatsızlığının olup olmadığı, yaş durumu ve son dönemde kırılma sorununda belirgin bir değişimin olup olmadığı göz doktorunun kontrol ettiği diğer durumlardır. Excimer lazer tedavisi öncesi görme derecesinin ölçümlenmesi, glokom (göz tansiyonu) kontrolü yapılmaktadır. Ayrıca damla damlatılarak gözün iç yapısı detaylı bir şekilde incelenmektedir. Kornea kalınlık ölçümü ve pupillanın çapının ölçümlenmesi gibi veriler hesaplanmaktadır.

excimer lazer tedavisi
excimer lazer tedavisi

Excimer lazer tedavisi muayene öncesi işlemler nelerdir?

Muayene öncesinde göz doktorunuzun önerilerini dikkate almanız çok önemlidir. Kontakt lensinizin ya da gözlüğününüzün excimer lazer ameliyatı öncesi kullanımının sonlandırılmasına yönelik bilgiler (kaç hafta önce kullanımının sonlandırılacağı) ameliyat öncesi zaman diliminde önemlidir.

Excimer lazer ameliyatından kimler faydalanabilir?

Excimer lazer ameliyatının kimlerde uygulanabileceği ile ilgili kesin karar için mutlaka bir göz hekiminin muayenesi önem taşımaktadır. Ancak tıbbi literaturde genel olarak,

  • Fiziksel olarak erişkinlik durumuna erişmiş olan bireyler (genel olarak 18 yaşın üstü kişiler)
  • Sistemik rahatsızlığı dolayısı ile ameliyat sırasında risk taşıyan kişiler (Risk durumları hekim kontrolü sonrası tedavinin gerçekleşip gerçekleşemeyeceğine karar verilir.)
  • Kontakt lens kullanımı ya da gözlük kullanımı olan bireyler
  • Gebelik, lohusalık ve emzirme döneminde olmayan kadınlar
  • Göz kırılma indisinde son dönemde ciddi bir değişim yaşamayan bireyler

Genel kanaat ile Excimer lazer ameliyatından faydalanabilmektedirler. Ancak burada bahsedilen maddelerde yer alan kişilerde yine bir göz hekimi kontrolünden geçip, uygun olması halinde Excimer lazer tedavisinden faydalanabilmektedir. Bu sebeple son karar verme mercisi, ameliyatı gerçekleştirecek olan göz hekimidir.

Excimer lazer tedavisi yöntemleri nelerdir?

Farklı excimer lazer tedavisi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlar sırası ile PRK tedavisi, LASEK ve LASİK olarak sınıflandırılmaktadır. 

Fotorekraktif keratektomi (PRK tedavisi): Yüzeyel tedavi olan PRK tedavisi (fotorekraktif keratektomi), dış yüzeyden başlayarak uygulanan bir lazer yöntemidir. Kornea epitelindeki ince tabakanın alınması ile uygulanan yöntemde, bu ince tabaka yerine konmaz. Kornea epitelinin hızlı bir şekilde kendini rejenere etmesi (yenilemesi) ile kısa süre sonra (4-5 gün) uygulama sonrası dokuda iyileşme sağlanır. Operasyon sırasında herhangi bir ağrı semptomu genellikle gelişmemektedir.

LASEK: İngilizce laser assisted ephitelial keratoplasty/keratomileusis olarak adlandırılan operasyon (LASEK), PRK tedavisinden farklı olarak epitelyum yapısının sonrasında korunması ile gerçekleştirilmektedir. Uygulama sonrası epitel yapının (epitel flap) korunması ve konforu için uygulama sonrası belirli bir kısa zaman diliminde hastanın yumuşak lens kullanmasını gerekebilir. Bu yumuşak lensin takılması ve belirlenen süre sonrasında çıkarılması mutlaka operasyonu yapan göz hekimi tarafından yapılmalıdır.

lasek ameliyatı
lasek ameliyatı

LASİK: İngilizce laser asisted in situ keratomileusis olarak adlandırılan LASiK, kornea dokusundan bir kısmın kaldırılması vasıtası ile, göze excimer lazer tedavisi uygulama işlemi olarak adlandırılmaktadır. LASiK içinde özel bir uygulama olan i-LASİK yöntemi (intralase LASiK – İLASİK) ise, halk arasında bıçaksız lazer ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. Operasyon sonrası (postopere) etkilerin ve geridönüşlerinde iyi olduğu iLASİK yöntemi günümüzde giderek yaygınlaşan bir yöntem olarak bilinmektedir.

Gece görüşünde artış ve kişiye özel tedavi Wavefront

Her bireylerin farklı anatomik ve fizyolojik yapıları olmasından dolayı, bazı bireylerde kırılma sorunlarının yanı sıra gözlerimize gelenin ışının kırılma indisine bağlı olarak yaşanan monokromatik ve kromatik renk sapmaları yaşanabilmektedir. (aberasyon) Bu durumlarda bireyler kırılma indisleri düzelse de gece görüşlerinde bulanıklık yaşayabilmektedir. Halk arasında “kartal gözü” olarak bilinen Wavefront çalışması ile kişiye özel bir çalışma stili planlanarak operasyon geçirecek kişinin kırılma indisinin düzeltilmesi yanısıra gece görüşünde de netlik sağlanması vb. çalışmalar şahısa özel olarak planlanmaktadır.

Sabahları saatiniz çaldığında dünyaya net gözlerle uyanın.

lazer ameliyatı yapan doktorlar
lazer ameliyatı yapan doktorlar

Sabahları uyandığınızda kontakt lens ya da gözlüğünüz olmadığı için bulanık bir görüşle uyanırsınız. Göz hekiminizin önerisi ile uygulanacak Excimer lazer tedavisi yöntemlerinden birini seçerek sizlerde sabahları saatiniz çaldığında dünyaya bulanık gözlerle değil net gözlerle bakın.

Excimer lazer tedavisi yaptırmak ve ameliyatı hakkında bilgi almak, fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız 0-232-373-03-03 numaralı telefondan Operatör Doktor Şeyda Atabay’ın muayenehanesi ile irtibat kurabilir. Türkiye’nin dört bir yanından, dünyanın her noktasından hasta kabul edilmektedir.

2 yorum


  1. Şeyda hanım lazer ameliyatı yaptığından bu yana gözlük kullanmıyorum. Aradan 7 ay geçti ve cam gibi görüyorum. Eğer lazer ameliyatı yaptırmak istiyorsanız Şeyda hanıma her konuda güvenebilirsiniz.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir