Göz altı morlukları tedavisi

Göz altı morlukları tedavisi

Gözaltı morluğu günümüzde toplumumuzda sık görülen sorunlardan biridir. Estetik anlamda güzel olmayan bire görünüme neden olan gözaltı morlukları, halk arasında “panda göz” olarak da ifade edilmektedir. Göz altı morlukları tedavisi konusunda İzmir’de bir hekim arayışı içinde iseniz İzmir’de çalışmalarına devam eden ve Göz altı morlukları tedavisi konusunda deneyimli bir göz hekimi olan Op.Dr. Şeyda Atabay ile irtibat kurabilirsiniz.

Göz altı morluklarının nedenleri nelerdir?

Uykunuzu iyi aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz ancak göz altı morluklarının pek çok nedeni olduğunu sizlere belirtmeliyiz. Göz altı morlukları genel olarak gözlerimizin hem alt kısmında yer alan deri kısmındaki pigment sorunundan kaynaklanmaktadır. Bu sorunun pek çok sebebi olmakla birlikte ana nedenlerini aşağıdaki gibi belirtebilir.

izmir göz altı morlukları tedavisi
izmir göz altı morlukları tedavisi

Göz altı morluklarında genetik faktörler, ailesel yatkınlıklar

Göz altı morluklarının oluşmasındaki en önemli durumlardan biri ailede çok sık görülmesidir. Anne, baba ya da ikinci derece akrabalarda eğer göz altında pigmentasyon sorunu varsa bu bireyde de göz altı morlukları sorununun oluşabileceği anlamına, bireyin göz altı morluklarına yatkın olduğu anlamına gelmektedir.

Yanaklarda hacimsel olarak azalma

Kilo vermeye bağlı olarak yanaklarda hacimsel ve şekil olarak azalma yaşanır. Normal bir deri ortamında deri 2 milimetre civarında bir kalınlığa sahipken, göz çevresinde yarım milimetreye kadar düşmektedir. Bu da deri altındaki pigment oranlarının değişmesine neden olabilmektedir.

Alt göz kapağında gevşeklik

Gözü koruyan alt göz kapağında anatomik ve fonksiyonel bir gevşeme söz konusu ise göz altı morlukları oluşabilmektedir.

Sigara ve alkol kullanımı, aşırı kahve ve çay tüketimi

Sigara ve alkol kullanımı göz altı morluklarının oluşumunu tetikleyen unsurlardır.  Ayrıca aşırı kahve ve çay tüketimi de yine göz altı morluklarını tetikleyen bir durumdur.

Güneş hasarına bağlı hiperpigmentasyon

Güneşin özellikle dik olarak geldiği saatlerde çok güneş altında kalınması, güneş gözlüğü kullanılmaması sonucu bölgede hiperpigmentasyon yani pigment birikimi yaşanır. Bu durumda göz altı morluklarının oluşumunu sağlamaktadir.

Doğru beslenme alışkanlıklarının olmayışı ve dehidratasyon

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının olmayışı ve yeterli sıvının vücuda alınmaması sonucu göz altı morluklarının görülme sıklığı artmaktadır.

Göz kan damarlarındaki damar tıkanıklıkları

Özellikle gözün altı kısmında damarlarla yoğun bir bölge yer almaktadır. Bu bölgeden her hangi bir damar fonksiyon bozukluğu göz altı morluklarının direkt oluşumunun sebebidir.

Göz altı morlukları hangi yollarla tedavi edilir?

Göz altı morluklarının kişiden kişiye değişen pek çok medikal ve cerrahi tedavi seçenekleri vardır. Burada tedaviyi seçerken önemli etkenlerden biri kişiye özel tedavi yöntemlerinin belirlenmesidir. Göz altı morlukları tedavi seçeneklerine bakacak olursak en çok iki yöntem Göz altı ışık dolgusu tedavisi ile cerrahi olarak Göz kapağı estetiği uygulamasıdır.

Göz altı ışık dolgusunda, gözün mor bölgesine yenileyici ve hücreleri besleyici özelliklere sahip maddelerden oluşan bir karışım enjekte edilir. Kişiden kişiye değişen kür sayıları ile göz altı morluklarında tedavi anlamında başarı oranı oldukça yüksektir.

Göz kapağı estetiği cerrahi uygulamaları ise hekimin gerek gördüğü durumlarda uygulanabilecek bir cerrahi yaklaşımdır.

Bu uygulamalar dışında Göz altı morlukları tedavisi konusunda farklı tedavi seçenekleri de mevcuttur. Sizler farklı tüm uygulamalar ile ilgili kliniğimizle irtibat kurarak bilgi edinebilirsiniz.

İzmir’de göz altı morlukları tedavisi için

İzmir göz altı morlukları tedavisi için İzmir’de kliniği olan ve göz altı morlukları ile ilgili hastaya en uygun tedavi seçenekleri ile yaklaşan Göz hastalıkları ve Cerrahisi uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay ile 0-232-373-03-03 ya da 0-532 733 38 00 numaralı telefondan irtibat kurabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir