PRP tedavisi

PRP tedavi banner

PRP tedavisi, ingilizcesi Platelet rich plasma (PRP) olan Trombositçe zengin plazmanın cildin güzelleştirilmesi ve yenilenmesi istenen bölgesine uygulanması işlemidir. Platelet rich plasma (trombositçe zengin plazma) alınan kan örneğinin santrifüjlenerek ortaya çıkan kısımlardan trombositçe zengin kısmının örneklenmesi ile elde edilen sıvıdır.

Göz ve çevresinde de PRP tedavisinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Farklı semptomlar ve hastalıklar olarak örnek verecek olursak, göz yanıkları gibi durumlarda, iyileşmeyen göz ülserlerinde, Kurugöz vakalarında, tekrarlayan göz eti (pterijum) olaylarında güvenli bir şekilde uygulanabilmektedir.

PRP tedavisi mutlaka tıp hekimleri tarafından gerçekleştirilmelidir.

PRP tedavisi
PRP tedavisi

PRP tedavisi, medikal bir tedavi olması sebebi ile mutlaka estetik konusunda deneyimli ve kendi bölgelerinde (göz ve çevresi için göz hastalıkları ve cerrahisi uzman hekimi vb.) uzmanlaşmış uzman hekimlerce gerçekleştirilmelidir. Hasta önce muayene edilmeli ve PRP uygulaması için ihtiyaçlarına yönelik bir yol haritası oluşturulmalıdır. PRP yönteminin, hekim dışındaki kişilerce yapılması yasal olarak suçtur ve tedavi sırasında oluşabilecek herhangi bir advers durumda sadece hekim bu müdahaleyi gerçekleştirebilir.

PRP tedavisi nasıl uygulanır?

Kanımızda alyuvar, akyuvar ve trombosit adı verilen kan hücreleri bulunmaktadır. PRP yöntemi için kan içinde bulunan trombosit hücrelerinin ayrıştırılması gerekmektedir. Bu kapsamda hastadan çok ufak miktarda bir kan örneği alınır. Bu kan örneğinin mililitresinde 175.000 ile 400.000 arasında trombosit hücresi bulunmaktadır. Kan örneği santrifüjlenerek trombositçe zengin kısım ayrılır. Bu kısmın milimetresinde ortalama 1.500.000 trombosit hücresi bulunmaktadır.  Plateletçe zengin bu kısım kişinin istenilen ve hekimin uygun gördüğü bölgelere uygulanabilmektedir.

PRP tedavisi ne sıklıkla uygulanabilir?

Göz ve çevresi için PRP yöntemi 3-4 hafta sıklıklarla yapılabilmektedir. Önerilen seans sayısı ise kişinin durumu (hastanın yaşı, cilt özellikleri vb.) analiz edildikten sonra belirlenmekte olup 2 ile 4 seans aralığı olarak söylenebilir. İnsanlarda yaş ilerlemesine bağlı olarak, uygulama sonrasında idame PRP tedavisi hastalarda uygulanabilmektedir.

PRP tedavisi göz ve çevresinde fiziksel sonuçları

PRP yöntemi ile daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Göz altı mor renginde değişim, torbalanmalarda azalma en sık görülen fiziksel sonuçlarıdır. PRP uygulaması aslında sizde varolan hücreleri çok daha güçlü bir şekilde geri verme işlemi olarak belirtilebilir.

Göz ve çevresi PRP tedavisi için iletişim

Göz ve çevresinde, yaşlılığa ve genetik faktörlere bağlı olumsuz fiziksel durumlardan kurtulmak istiyorsanız sizler için bir çözüm yöntemi olarak PRP uygulanabilmektedir. 0-232-373-03-03 numaralı telefondan Göz Hastalıkları ve Cerrahisi uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay’ın muayenehanesinden randevu alabilirsiniz. İzmir’de muayenehanesi olan Uzm.Dr. Şeyda Atabay, tüm illerden ve yurt dışından hasta kabulüne devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir